Jeigu esate solo ar smulkiojo verslo savininkas, greičiausiai teko susidurti su tokiais specialistais – verslo konsultantas, verslo mentorius, verslo strategas. Ir tikiu, kad gali kilti klausimas, o ką iš tikrųjų veikia šie žmonės? Kuo jie skiriasi? Ar jie tikrai gali padėti? Ir kaip atrodo verslo mentorystė?
Šiame įraše apie tai ir pakalbėsime.
Pirmiausia, pasižiūrėkime ką reiškia žodis – strategija:
Tai kruopštus planas ar metodas, parodantis, kaip pasiekti tam tikrą tikslą per ilgesnį laiko periodą, arba įgūdis/sugebėjimas kurti ir įgyvendinti planus turimam tikslui pasiekti.
Taigi, verslo strategas, tai asmuo galintis sukurti planą, kurio dėka verslas gali pasiekti savo tikslus.
Pereikime prie mentorystės:
Tai procesas, kurio metu mentorius padeda kitam žmogui tobulėti greičiau, efektyviau ir geriau. Duoda naudingų patarimų, skatina žmogų pačiam priimti sprendimus, pagelbėja atlikti tam tikras užduotis.
Taigi, verslo mentorius, tai asmuo padedantis kitam žmogui siekti tikslų/įgyvendinti turimus planus – greičiau ir efektyviau.
Verslo konsultantas, tai asmuo gebantis atsakyti į klausimus, suteikiantis rekomendacijas ir patarimus, padedantis išspręsti konkrečias problemas.
Dažniausiai tam tikros specialistai pereina į sekantį etapą – konsultavimo ir tampa konsultantais arba kita dalis žmonių, kurie įgija reikalingą išsilavinimą ir tai suteikia teisę konsultuoti žmones.
Ką darau aš?
· Pagal įgytą išsilavinimą esu verslo konsultantė.
· Pagal stipriąsias asmenines savybes esu verslo strategė.
· Pagal darbo pobūdį, patirtį ir tolimesnį tobulėjimą esu verslo mentorė.
Tai kaip yra iš tikrųjų?
Esu verslo mentorė ir partnerė. Ir vadovaujuosiu principu: mes, verslo mentoriai, dirbant su klientais šalia savęs turime būti pasiruošę ne vieną skrybėlę. Kai reikia, užsidedame skrybėlę ir tampame draugais, prireikus – konsultantais ir mokytojais, kitu atveju traukiame kitą skrybėlę ir tampame lyg psichologais ir pan. O tai parodo, kad jei turime reikalingą patirtį, asmenines savybes, suprantame mentoriavimo principus – galime visa tai apjungti ir tapti verslo mentoriais-partneriais. Tai kiek naujas principas mūsų visuomenėje.
Kiekvieno verslo mentoriaus-partnerio procesas gali skirtis, bet papasakosiu apie savo darbo eigą.
Kai klientas domisi galimybe dirbti su manimi, pirmiausia pasikalbame, o tuomet sutariame nemokamą pažintinį 30 min. trukmės skambutį. Geriausia pasikalbėti telefonu arba suplanuoti vaizdo skambutį, tam kad įsitikintume, ar tinkame vienas kitam.
Pradžioje dažniausiai užduodu 3 pagrindinius klausimus, kurie padeda geriau pažinti jų veiklą ir pagalvoti, kaip galėčiau padėti: (1) „Su kokiais iššūkiais šiuo metu susiduriate savo veikloje?“ (2) „Kuo užsiimate ir kodėl tai pradėjote?“ ir (3) „Kokia jūsų veiklos vizija? Apie ką svajojate?”
Šie klausimai leidžia susidaryti aišku vaizdą apie tai kur šiuo metu yra žmogus ir jo veikla, kokia linkme nori judėti ir kas svarbiausia šiame laikotarpyje. Apie tai kalbame ir pažintinio skambučio metu.
Skambučio metu nuoširdžiai įvertinu ir pasidalinu, ar galėsiu tam žmogui ir jo verslui padėti. Jeigu taip, tuomet pasidalinu pirminiu planeliu ir kur turime padirbėti, kad pasiektume norimą rezultatą.
Tai gali būti: pardavimų grandinėlės ir kalendoriaus sukūrimas, išsigryninimas ir pasiruošimas naujai veiklai, ieškojimas priežasčių, kodėl iki šiol nepavyksta pasiekti norimus rezultatus, paslaugų/produktų išgryninimas, delegavimas, struktūros kūrimas, automatizacijos įvedimas, augimo strategijos žingsnių sukūrimas. Drauge išsigryniname prioritetus, kas šiuo metu yra svarbiausia ir tikslingai einame link to, mokomės dirbti su planu, kas neveikia – keičiame ir ieškome naujų būdų.
Dabar žinome ką turime tobulinti ir ką veiksime ilgalaikės mentorystės metu.
O kalbant apie verslo mentorystės strategines sesijas, tai jų pradžioje pasikalbame, kokie buvo laimėjimai po paskutinio skambučio: ką buvo lengva, o ką sudėtinga – pasiekti. Tada pereiname prie einamųjų užduočių, pavyzdžiui: naujo produkto įvedimo planas, kad galėtume paruošti esamą auditoriją naujam pasiūlymui, gebėtume laisvai iškomunikuoti vertę ir susidomėjusius paversti klientais. Pateikiu savo idėjas ir pasiūlymus, o tada kartu nusprendžiame, kas labiausiai tinka jums ir jūsų klientams. Sesijos pabaigoje pasidarome apibendrinimą – susidėliojame aiškius žingsnius, kuriuos reikia atlikti iki sekančio susitikimo. Šie veiksmai padės priartėti prie tikslų.
Visuomet į sesijas įtraukiu ir asmeninio augimo užduočių, refleksijų bei klausimų, kurie augina mus, kaip stiprias asmenybes ir suteikia vidinės stiprybės siekti tikslų, mokytis naujų dalykų.
Kaip jau minėjau, tarp strateginių sesijų kiekviena klientė turi individualų veiksmų planą, o aš atlieku savo namų darbus. Pradedu tyrinėti ir kurti planą, kurio sieksime, taipogi ruošiuosi kitai mūsų sesijai.
Ne tik leidžiu su jumis laiką sesijos metu, palaikau ir esu šalia, konsultuoju tarp sesijų – nuotoliniu būdu (beveik kasdien), padedu įgalinti naujus technologinius įrankius (programėles, soc. tinklų funkcijas), įtraukiu atskaitomybę, bet ir skiriu laiko strategijos analizei tarp mūsų sesijų.
Man svarbus individualus dėmesys, skiriamas kiekvienai klientei ir jos veiklai bei žiūrėjimas ta pačia kryptimi. Nuolat sukasi mintys apie klienčių veiklas ir kaip galima dar patobulinti procesus. Tad esu sukūrusi sistemą, kurios dėka žinau, kokiame etape yra kiekviena mano klientė, kas jos laukia toliau ir kur ji gali strigti ar susidurti su sunkumais. Tai padeda suteikti individualų dėmesį ir negaišti laiko sesijų metu bandant prisiminti – kas vyksta dabar ir kur mes esame.
Pasibaigus verslo mentorystės laikotarpiui (3/6 mėn.) – klientės padiktavo, kad vienoms yra priimtina tęsti darbus individualiai, o kitoms – turėti mentorę-partnerę šalia savęs ilgesnį laiką. Pirmuoju atveju, pasidarome apibendrinimą ir augimo planą su žingsniais, ką daryti toliau ir užbaigiame verslo mentorystę. O antruoju – pratęsiame mentorystę ir keliaujame kartu įgyvendinant projektus pagal esamą planą. Klientei nereikia rūpintis planu ir kas laukia kitą mėnesį, visu tuo rūpinuosi – aš.
Nors pirmuosius rezultatus pradėsite matyti verslo mentorystės metu, tačiau tikėtina, jog laikui bėgant jie bus dar geresni, nes mūsų darbas ir sukurtas planas orientuotas į ilgalaikį rezultatą.
Tikiuosi, kad šis įrašas padėjo geriau suprasti mano darbo specifiką ir kaip galėtume bendradarbiauti bei pasiekti geresnius rezultatus verslo mentorystėje.
Svarbios nuorodos:
Kaip užsiregistruoti į pažintinį 30 min. trukmės skambutį? – REGISTRUOTIS ČIA
Kur daugiau sužinoti apie individualią, ilgalaikę verslo mentorystę? – SUŽINOTI DAUGIAU ČIA
Nesu pasiruošusi verslo mentorystei, bet norėčiau dirbti kartu, kas tiktų man? – VIENKARTINĖ STRATEGINĖ SESIJA 2-3 VAL.
Kur galėčiau rasti atsiliepimus? – SPAUSTI ČIA IR PAEITI ŽEMYN